בדיקת יכולת לרוכבים

מגוון מבדקי הרכיבה במעבדת סילבן אדמס לספורט מיועדים לרוכבי כביש, שטח, ספרינטרים וטריאתלטים לכל המרחקים. סוג המבדק ופרוטוקול הבדיקה הספציפי ייקבעו בהתאם לצרכי הספורטאי.ת, מטרותיו.ה ויכולתו.ה. כתלות בגורמים אלו, ייקבע אילו מהמבדקים הבאים הספורטאי יבצע, ובמקרים מסוימים יוחלט על פרוטוקול אינדיבידואלי/ייעודי.

 

במהלך המבדקים ניתן למדוד את האוויר הנשאף וננשף ובכך להעריך את צריכת החמצן המרבית ולאתר בדיוק רב את הספים הפיזיולוגיים שעל פיהם מבוצעת חלוקת העומס באימונים (זונים), להעריך את היעילות המטבולית במאמץ (מהו החלק היחסי של השימוש בשומן ובפחמימות כמקורות אנרגיה) והערכת היעילות המכנית (היחס בין צריכת החמצן למהירות הריצה) בעצימויות (מהירויות) שונות.  בנוסף, ניתן לבצע מדידת לקטט במהלך המבדקים על מנת לאתר את סף הלקטט.

 

הבדיקות יכולות להתבצע במספר אופנים:

(1) על אופני ארגומטר (אופניים נייחים מסוג SRM))

(2) עם אופני הרוכב על גבי מסילה ייעודית המגיעה למהירות מרבית של 80 קמ"ש ולשיפוע של 27%.

(3) עם אופני הרוכב תוך שימוש בטריינר חכם (Cyclus2)

 

 

במהלך המבדקים ניתן למדוד את האוויר הנשאף וננשף ובכך להעריך את צריכת החמצן המרבית ולאתר בדיוק רב את הספים הפיזיולוגיים שעל פיהם מבוצעת חלוקת העומס באימונים (זונים), להעריך את היעילות המטבולית במאמץ (מהו החלק היחסי של השימוש בשומן ובפחמימות כמקורות אנרגיה) והערכת היעילות המכנית (היחס בין ההספק לצריכת החמצן) בעצימויות שונות. בנוסף, ניתן לבצע מדידת לקטט במהלך המבדקים על מנת לאתר את סף הלקטט.

 

בתום הבדיקה ניתן להעריך את יכולת הספורטאי.ת מבחינת תיפקוד השרירים (יכולת, עייפות, סימטריה ועוד), ניתוח מומנטים, פיזיולוגית ומטבולית. הנתונים שמתקבלים משמשים ליצירת דו״ח והמלצות שיעזרו לספורטאי.ת לדייק את תוכנית האימונים, לעקוב אחרי שינויים ביכולות האירוביות והאנאירוביות, וכן לאתר גורמים שעלולים להגביל את יכולתיו.ה של הספורטאי.ת.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>