בדיקת יכולת לרוכבים

מסלולי הרכיבה במעבדת סילבן אדמס לספורט מאפשרים מגוון רחב של שירותים המיועדים לרוכבי כביש, שטח, ספרינטרים וטריאתלטים. בבדיקה, המאמץ עולה בהדרגה בהתאם לפרוטוקול שייקבע, עד להגעה למאמץ מרבי, תלוי במין ובגיל הרוכב/ת. הבדיקה מתבצעת באמצעות: (1)  בדיקת מאמץ על אופני ארגומטר (אופניים נייחים מסוג SRM) המיועדים לרוכבים מקצועיים (2) בדיקת מאמץ עם אופני הרוכב על גבי מסילה ייעודית המגיעה למהירות מרבית של 80 קמ"ש ולשיפוע של 27% (כולל שיפוע שלילי, בירידה).

 

את יכולת הרוכב בודקים באחת (או יותר) מהאפשרויות הבאות:

  • בדיקת ערכי חומצת החלב (על SRM, trainer או roller) מדידה רציפה של צריכת החמצן להערכת הסף האנאירובי הנשימתי, להערכת צריכת החמצן המרבית, להערכת היעילות המטבולית ולהערכת היעילות המכנית  (גם עם האופניים על המסילה).
  • מדידת תפקוד ועייפות שרירים באמצעות EMG-(electromyogram).
  • בדיקת היכולת האנאירובית (מבחן וינגייט, מבחן all out) על אופני ה-SRM.
  • מבחן להערכת MLSS – Maximal Lactate Steady State.
  • מבחן VLamax מבחן הנמשך 15 שניות, בודק את היכולת האנאירובית ואת קצב יצור חומצת החלב בבדיקה (במדידה עוקבת של 9 דקות מתום המאמץ).

 

הבדיקות מאפשרות לאתר את הגורם (או הגורמים) המגביל במאמץ והכל בבדיקה אחת. בתום הבדיקה ניתן להעריך את יכולת הרוכב מבחינת תפקוד השרירים (יכולת, עייפות, סימטריה ועוד), ניתוח מומנטים, יעילות מכנית (במונחים של צריכת חמצן להתנגדות/לוואט) ולערכי חומצת החלב בדם. מנתונים אלה ניתן לגזור את יכולת הרוכב ולקבוע את ספי האימון ביעילות ובדיוק מרביים.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>