מה יש לנו להציע?

הספורטאי מוזמן לביצוע בדיקת סקר מקיפה הכוללת ייעוץ ראשוני שעל פיו יקבע סוג ואופי הבדיקות. מערך הבדיקות כולל בדיקות מעבדה כגון: מדידות אנתרופומטריות (מסת השריר ומסת השומן), תצרוכת קלורית במנוחה, תפקודי ריאה, איוורור ריאות רצוני מירבי, צריכת חמצן (מירבית ותת מירבית), פרופיל חומצת חלב (לקטאט), תפקוד ועייפות שרירית (באמצעות EMG), בדיקה ביומכנית, ובדיקות שדה הכוללות ניטור אימונים, ניטור שינה ובדיקות אלקטרוליטים בזיעה.

 

השילוב בין בדיקות המעבדה לניטור בשטח מאפשרות הערכה טובה יותר של הביצועים בשטח לעומת מה שנמדד ב(תנאי)מעבדה, הערכת המוכנות לאימונים וההתאוששות  – דברים החיוניים למניעת פציעות או למניעת התפתחות של תסמונת עייפות היתר. בנוסף, מלווים את הספורטאי צוות רב מקצועי של יועצים דוגמת יועץ רפואי, יועץ תזונתי, יועץ אימוני ויועץ פסיכולוגי/ מנטלי. וכן נעשית הערכה של "השעון הפנימי" והתאמתו לתפקוד מיטבי של הספורטאי ביממה. לאור זאת, מעבדת סילבן אדמס לספורט מציעה, לראשונה בישראל, פתרון כוללני לספורטאי, הכל תחת קורת גג אחת, כ-one stop shop.

השירותים במכון סילבן אדמס לספורט מיועדים בעיקר לשחיינים, לרוכבים, לרצים ולטריאתלטים. לטריאתלטים מוצע גם, לראשונה בישראל, בדיקה יחודית ורציפה, של שחיה, רכיבה וריצה, בזו אחר זו, הכל תחת קורת גג אחת, תוך כדי הערכת היכולת והתפקוד בכל מקצה ואת היכולת הכוללת של הטריאתלט.

 

פירוט הבדיקות המוצע במכון

בדיקה אנתרופומטרית/בדיקת הרכב מסת הגוף

מדידה הכוללת משקל וגובה, מדידת אחוז השומן בגוף (על ידי מדידת קפלי השומן התת-עורי הנעשת באמצעות קליפר), הערכת מסת השריר ומסת השומן בגוף באמצעות מכשיר Bioimpedance באמצעות בדיקת הקיבוליות החשמלית בגוף.

משך הבדיקה כ- 5 דקות.

 

תצרוכת קלורית במנוחה (RMR – Resting Metabolic Rate)

הבדיקה נעשית במנוחה מוחלטת, בצום, לרוב בשעות הבוקר ובודקת את התצרוכת הקלורית של הגוף במנוחה. המדידה מסייעת בהבנת התהליכים המטבוליים המתרחשים בגוף ואת שיעור ההוצאה הקלורית, במנוחה.

משך הבדיקה כ- 30 דקות.

 

תפקודי ריאה – ספירומטריה 

בדיקה להערכת תפקודי הריאה, במנוחה. מדידה באמצעות מכשיר ספירומטר אשר בודק את זרימת ונפח האוויר בריאות.

מדידה זו יכולה לאבחן הפרעות נשימה. משך הבדיקה כ-10 דקות.

 

אוורור ריאות מרבי רצוני

זוהי בדיקה, במנוחה המודדת את אוורור הריאות המרבי הרצוני (MVV – Maximal Voluntary Ventilation) מדידה החיונית לבדיקת המאמץ על מנת לאמוד את הרזרבה הנשימתית (Breathing Reserve) במאמץ מירבי.

משך הבדיקה כ- 10 דקות. 

 

צריכת חמצן

מדידת צריכת חמצן באמצעות מערכת מטבולית המודדת את הכושר האירובי במאמץ. מדובר במדידה לא פולשנית. בבדיקה זו מודדים את ספי האימון, את צריכת החמצן המרבית ואת צריכת החמצן בספים; האירובי והאנאירובי. על פי נתונים אלה ניתן לקבוע בדיוק וביעילות את תוכנית האימונים. כמו כן הבדיקה מאפשרת להעריך את המצע המטבולי בו משתמש הספורטאי בבדיקה (שריפת פחמימות או שריפת שומנים), נתונים החיוניים להצלחת האימונים.

משך בדיקת המאמץ עשוי להשתנות, בהתאם לפרוטוקול שייקבע ולנוע בין 12 דקות ל-45 דקות.

 

מדידת חומצת חלב בדם

מדידת חומצת החלב מתבצעת באמצעות לקיחת דגימת דם קטנה מהאוזן או מהאצבע. בדיקת סף החומצת חלב בדם מיועדת לספורטאים אירוביים לניטור הסף שיאפשר בניית תכנית אימונים אופטימלית בעצימותה.

משך הבדיקה, כאורך בדיקת המאמץ.

 

תפקוד ועייפות שרירית

מדידה באמצעות חיישנים הבודקים את הפעילות החשמלית של השרירים. מדידת תדירות שליחת הפולסים החשמליים לשרירים יכולה להעיד על תפקוד השרירים, מידת העייפות בשריר ועל סימטריה בין השרירים. בנוסף, ניתן לראות האם תזמון רמת העייפות השרירית תואמת לסף האנאירובי של הספורטאי וכתוצאה מכך להתאים תוכנית אימונים שיעודה חיזוק שרירים רלוונטיים בנקודות אימון שונות. לפני הבדיקה מתבצע כיול של החיישנים באמצעות בדיקת כח השריר (MVC – Maximal Voluntary Contraction), בדיקה המחייבת שיתוף פעולה מלא של הספורטאי בביצועה

לאור זאת, התהליך כולו יכול להמשך בין 10 ל-20 דקות תלוי במספר האלקטרודות המוצמדות לגוף.

 

בדיקה ביומכנית

ניטור וניתוח טכניקת תנועה באמצעות חיישנים ומצלמות ל:

  1. רצים – ניתוח ביומכני באמצעות פלטת כח וחיישני לחץ הממוקמים במסילה ומאפשרים ניתוח מדויק ביותר של דפוס הריצה.
  2. רוכבים – ניתוח מדויק של הכוחות והמומנטים בכל מחזור דיווש, כולל סימטריה ויעילות, וזאת באמצעות חיישנים מובנים באופניים.
  3. שחיינים – שימוש במצלמות מתחת ומעל למים על מנת לאפשר ניתוח מדויק ומקיף של תנועות השחיין.

משך הבדיקה יכול לנוע בין כ- 15 ל- 45 דקות.

 

הערכת תנועה

הערכת תנועה מהווה חלק מהבדיקות הביומכניות. בדיקת הערכת התנועה כוללת הערכת דפוס תנועה של ספורטאים במהלך תנועות פונקציונליות מסוימות, כמו גם טווח תנועה של השרירים (גמישות) וכוח. באמצעות הערכת דפוסי תנועה ספציפיים ותפקוד שרירים ניתנת אינדיקציה אם שרירים מסוימים הדוקים (חזקים/מקווצים – לא בטוחה מה המונח הנכון) או חלשים או האם קיים חוסר איזון בין הצדדים מבחינת אסימטריה.

רמות גבוהות של אסימטריה, מגבלות בטווח תנועה, חוזק (הדוק/כיווץ – לא בטוחה מה המונח הנכון) שריר או טעויות בדפוסי התנועה מספקות לביומכניסט מידע בנוגע לסיכון פוטנציאלי לפציעה או מגבלות ביכולת הביצוע של הספורטאי.

הערכת התנועה מותאמת במיוחד לספורטאי ולענף ספורט שבו הוא עוסק, על מנת לספק את התוצאות הטובות ביותר למניעת פציעות ושיפור הביצועים של הספורטאי

 

בדיקת קצב הזעה ואלקטרוליטים בזיעה

בדיקת משקל לפני ואחרי הפעילות הגופנית כולל בדיקת האלקטרוליטים נתרן ואשלגן בזיעה דבר המסייע בהבנה של כמות הנוזלים והתוספים הנדרשים במאמץ על מנת למנוע התייבשות מחד ולשמר יכולת ביצוע גבוהה מאידך.

 

ניטור אימונים

ניטור האימון (ריצה, שחיה או רכיבה) נעשה באמצעות אפליקציה של חברת Go Heja המאפשרת לנטר את אימוני הספורטאי תוך ניתוח האימונים על בסיס יומי, שבועי או חודשי. יש צורך בשעון דופק מסוג Polar/Garmin/Suunto. החיבור לחברת Go Heja הינו לשבוע. למי שאין ברשותו שעון מסוג זה, יקבל זאת בהשאלה ממכון סילבן אדמס לספורט.

משך הטיפול בהתחברות לאתר Go Heja כ-5 דקות. נתוני ותוצאות הניטור יכללו בשיחת הסיכום עם הספורטאי.

 

ניטור שינה

שימוש בפלטה המונחת מתחת למזרן ובאפליקציית מחשב של חברת Sleeprate המאפשרים לנטר את משך ואיכות השינה. הדבר מאפשר הערכה להתאוששות מאימונים ולהערכת מוכנות לאימונים, וזאת על מנת למקסם את היכולת הגופנית ולמנוע עייפות יתר או פציעות ספורט. נתוני ותוצאות הניטור יכללו בשיחת הסיכום עם הספורטאי.

משך הטיפול בהתחברות כ-5 דקות ושיחת הסיכום כ-10 דקות.

 

הערכה רפואית

לפני כל בדיקה במכון יש למלא שאלון רפואי אינטרנטי. במידת הצורך, ימליץ הרופא על בדיקות מקדימות או שיקיים שיחה מקדימה לפני ביצוע הבדיקות במכון. מי שברשותו אישור רפואי להשתתפות בתחרויות ספורט, מתבקש להעביר העתק  לצוות המכון.

משך השיחה הראשונית עם הרופא הינה כ-10 דקות ו שיחת הסיכום כ-10 דקות.

 

הערכה תזונתית

הערכה התזונתית מתבססת על מילוי שאלון מקוון וייעוץ תזונתי המקנה לספורטאי ניתוח של דפוסי אכילה והתאמתם לפעילות גופנית הן בתקופת תחרויות והן בשגרת היום יום, הפחתת מסת השומן והעלאת מסת השריר ושימוש בתוספי תזונה, במידת הצורך. ניתן לשלב בייעוץ התזונתי מדידת הרכב גוף ומדידת תצרוכת קלורית במנוחה, כפי שתואר לעיל.

משך התשאול הראשוני, כ-10 דקות. משך שיחת הסיכום, כ- 10 דקות.

 

הערכה פסיכולוגית / מנטלית

ייעוץ פסיכולוגי הנועד לשפר מוכנות מנטאלית, מוטיבציה, התמדה, ביטחון עצמי, חרדה והצבת מטרות באימונים ובתחרויות. יש למלא שאלון מקדים, מקוון בנושא. שיחת סיכום תתקיים במידת הצורך, בסוף הבדיקות.

משך הזמן הנדרש למילוי השאלון כ- 5 דקות.

 

ניתוח טיפוס יום-לילה (circadian phenotype) הערכת יכולת וביצוע בהתאם לשעות היממה, מחזור היום והלילה

הניתוח מתבסס על מילוי שאלון מקוון המאפשר להעריך את פרופיל הספורטאי מבחינת היכולת הספורטיבית / אימונית שלו/ה, בהתאם לשעות היממה (לברר אם מדובר בטיפוס שהיכולת המרבית שלו/ה הינה בבוקר או בערב) ובהתאם, לבנות תוכנית התערבות להזזת השעון הביולוגי בהתאם לצורכי התחרות (למשל להזיז את 'שעון הבוקר' - הפנימי ל-'שעון לילה' במידה והספורטאי צריך להתחרות בשעות הערב).
 

משך מילוי השאלון, כ- 5 דקות. שיחת סיכום תתקיים במידת הצורך בסוף הבדיקות.

משך הטיפול / התערבות עשוי להשתנות ויתואם באופן ישיר עם הספורטאי.

 

הערכה אימונית

כוללת שיחת ייעוץ עם מאמן בכיר (יועץ אימוני) על מנת להבין את המגבלות שהתגלו בבדיקה ולייעץ לספורטאי ו/או למאמן כיצד להטמיע את תוצאות הבדיקה, באימונים באופן מיטבי (אופטימלי).

משך התשאול הראשוני, כ-10 דקות. משך שיחת הסיכום, כ- 10 דקות.

 

ניטור אימונים בשטח

בנוסף למגוון הבדיקות הרחב שהספורטאי יכול לבצע במעבדת סילבן אדמס לספורט באוניברסיטת תל אביב, הציוד שבמכון מאפשר ניטור יכולות גם בתנאי שדה (בריצה, בשחייה וברכיבה) כגון: ניטור עייפות שרירית, חומצת חלב בדם, צריכת חמצן, ועוד. מדידות אלו מאפשרות קבלת תמונה כוללנית טובה יותר לגבי יכולת הספורטאי כפי שנמדדת בתנאי מעבדה (תנאים מבוקרים) בהשוואה לאלו הנעשים בסביבה הטבעית של הספורטאי.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>