מה יש לנו להציע

 

השירותים במכון סילבן אדמס לספורט מיועדים בעיקר לשחיינים, לרוכבים, לרצים ולטריאתלטים. לטריאתלטים מוצע גם, לראשונה בישראל, בדיקה יחודית ורציפה, של שחיה, רכיבה וריצה, בזו אחר זו, הכל תחת קורת גג אחת, תוך כדי הערכת היכולת והתפקוד בכל מקצה ואת היכולת הכוללת של הטריאתלט.

הספורטאי יוזמן לביצוע בדיקת סקר מקיפה הכוללת ייעוץ ראשוני שעל פיו יקבע סוג ואופי הבדיקות. מערך הבדיקות כולל בדיקות מעבדה כגון: מדידות אנתרופומטריות (מסת השריר ומסת השומן), תצרוכת קלורית במנוחה, תפקודי ריאה, איוורור ריאות רצוני מירבי, צריכת חמצן (מירבית ותת מירבית), פרופיל חומצת חלב (לקטאט), תפקוד ועייפות שרירית (באמצעות EMG), בדיקה ביומכנית, ובדיקות שדה הכוללות ניטור אימונים, ניטור שינה ובדיקות אלקטרוליטים בזיעה.

השילוב בין בדיקות המעבדה לניטור בשטח מאפשרות הערכה טובה יותר של הביצועים בשטח לעומת מה שנמדד ב(תנאי)מעבדה, הערכת המוכנות לאימונים וההתאוששות  – דברים החיוניים למניעת פציעות או למניעת התפתחות של תסמונת עייפות היתר. בנוסף, מלווים את הספורטאי צוות רב מקצועי של יועצים דוגמת יועץ רפואי, יועץ תזונתי, יועץ אימוני ויועץ פסיכולוגי/ מנטלי. וכן נעשית הערכה של "השעון הפנימי" והתאמתו לתפקוד מיטבי של הספורטאי ביממה. לאור זאת, מעבדת סילבן אדמס לספורט מציעה, לראשונה בישראל, פתרון כוללני לספורטאי, הכל תחת קורת גג אחת, כ-one stop shop.

 

 

פירוט הבדיקות המוצע במכון

בדיקה אנתרופומטרית/בדיקת הרכב מסת הגוף

מדידת הרכב גוף באמצעות מכשיר ה- SECA המבוסס על מוליכות חשמלית ומעריך את מסת ואחוז השרירים והשומן בגוף, את התפלגות מסת השרירים ואת כמות הנוזלים בגוף.

 

קצב מטבולי במנוחה (RMR – Resting Metabolic Rate

מדידת חילוף החומרים במנוחה המאפשרת לאמוד בצורה מדויקת את הצרכים האנרגטיים היומיים של הספורטאי/ת. 

 

בדיקת קצב הזעה ואלקטרוליטים בזיעה

בדיקת משקל לפני ואחרי הפעילות הגופנית כולל הערכת ריכוז האלקטרוליטים (מלחים) נתרן ואשלגן בזיעה. בדיקה זו יכולה לסייע באופטימיזציה של אסטרטגיות לצריכת נוזים ומלחים בזמן הפעילות על מנת למנוע פגיעה בביצועים. 

 

צריכת חמצן מרבית

בדיקה זו כולל מאמץ מדורג עד למקסימום ועורכת 8-12 דק׳. היא נעשית באמצעות מערכת מטבולית המודדת את האוויר הנשאף וננשף בכל מדידה ונותנת הערכה של היכולת והכושר האירוביים. מדובר במדידה לא פולשנית. בבדיקה נקבעת צריכת החמצן המרבית וניתן גם להעריך את הספים הנשימתיים. על פי נתונים אלה ניתן לדייק את תוכנית האימונים ולעקוב אחרי שינויים בכושר האירובי.

 

 

הערכת ספים נשימתיים עם/בלי לקטט  

מבדק זה עורך 30-40 דק׳, כשבכל 4~ דק׳ עולה במעט רמת המאמץ. מבדק זה גם כן מתבצע עם מערכת מטבולית המודדת את האוויר שנשאף וננשף. במבדק זה ניתן לאתר בדיוק רב את הספים הפיזיולוגיים שעל פיהם מבוצעת חלוקת העומס באימונים (זונים) ובכך לדייק את תוכנית האימונים. בנוסף, ניתן להעריך את היעילות המטבולית ויעילות הריצה/רכיבה בעומסים (מהירויות או הספקים) שונים. מדידת הלקטט מתבצעת באמצעות לקיחת דגימת דם קטנה מהאצבע.

 

מבדק פיזיולוגי עם פרוטוקול אינדבידואלי/ייעודי 

ניתן לקבוע פרוטוקולים על בסיס אינדבידואלי על פי צרכיו של הספורטאי/ת.  אפשרות זו לרוב נעשת לאחר התייעצות הצוות המקצועי עם המאמן האישי כדי לתת מענה לבעיה או צורך ספציפי של הספורטאי/ת.

 

מבדק repeated sprints ברכיבה

מבדק זה כולל 5 ספרינטים של 6 שניות ורלוונטי בעיקר לספורטאים וספורטאיות בענפים המשלבים מאמצים אירוביים ואנאירוביים. תוצאות המבדק מאפשרות הערכה של היכולות האנאירוביות והאירוביות שלהם וכוללות הספק מקסימלי, כמות עבודה כוללת ובכל ספרינט, קצב התעייפות, ועוד. 

 

ניטור אימונים

ניטור האימונים על בסיס יומי, שבועי או חודשי. בשילוב הממצאים הפיזיולוגיים מהמבדקים, ניטור זה מאפשר הכוונה טובה יותר להמלצות אימוניות על בסיס אינדבידואלי וכתלות במצב הנוכחי של הספורטאי/ת. 

 

ניטור שינה

שימוש בפלטה המונחת מתחת למזרן ובאפליקצייה יעודית (SleepRate) המאפשרים לנטא את משך ואיכות השינה. הדבר מאפשר הערכה להתאוששות מאימונים ולהערכת מוכנות לאימונים, וזאת על מנת למקסם את היכולת באימונים (ותחרויות), למנוע עייפות יתר ולהוריד את הסיכוי לפציעות וביצועים סאב-אופטימליים.

 

עייפות שרירית - הנמדדת באמצעות (EMG) Electromyogram  

מדידה באמצעות חיישנים הממוקמים על העור ובודקים את הפעילות החשמלית של השרירים. בנוסף, ניתן לראות האם תזמון רמת העייפות השרירית תואמת לספים הפיזיולגיים של הספורטאי/ת וכתוצאה מכך להתאים תוכנית אימונים שיעודה חיזוק שרירים רלוונטיים בנקודות אימון שונות.

 

הערכה ביומכנית

ניטור טכניקת תנועה באמצעות מצלמות ופלטת כח וחיישני לחץ הממוקמים במסילה ומאפשרים ניתוח מדויק ביותר של דפוס הריצה. 

 

מבדק לשיפור הביצועים בשחייה

שימוש במצלמות מתחת ומעל למים על מנת לאפשר ניתוח מדויק ומקיף של תנועות השחיין/השחיינית. ניתן לבצע את המבדק בנוכחות מאמן שחייה מוסמך מטעם המכון אשר נותן פידפק בזמן אמת, וכן בסוף המבדק השחיין/שחיינית מקבלים צילומי וידאו ודו״ח מקיף הכולל המלצות לשיפור סגנון.

 

הערכה תנועתית

ניתוח קליני של יציבה הקשורה לספורט: טווחי תנועה של מפרקים, כוח שרירים, תנועה תפקודית וסימטריה עבור זיהוי של ליקויים אפשריים, פציעה בסיסית או התאוששות מפציעה העלולים להשפיע על הביומכניקה והביצועים.

 

הערכה תזונתית

הייעוץ התזונתי מקנה לספורטאי והספורטאית ניתוח של דפוסי אכילה והתאמתם לפעילות הגופנית שלהם, הן לתקופת תחרויות והן בשגרת היום יום, שימור או שיפור הרכב הגוף ושימוש נכון בתוספי תזונה במידת הצורך.

 

הערכה פסיכולוגית / מנטלית

ייעוץ פסיכולוגי המשפר מוכנות מנטאלית, בעיות מוטיבציה, התמדה, ביטחון עצמי, חרדה והצבת מטרות באימונים ובתחרויות.

 

הערכה אימונית

לספורטאי וספורטאית עם מאמן/מאמנת, יינתנו המלצות אימוניות המבוססות על ממצאי המבדקים הפיזיולוגיים והביומכניים וכן ניטור האימונים (אם נעשה). במידה והם מעוניינים, המלצות אלה יינתנו בתאום עם המאמן/המאמנת.  

 

ניטור אימונים בשטח

בנוסף למגוון הבדיקות הרחב שהספורטאי יכול לבצע במעבדת סילבן אדמס לספורט באוניברסיטת תל אביב, הציוד שבמכון מאפשר ניטור יכולות גם בתנאי שדה (בריצה, בשחייה וברכיבה) כגון: ניטור עייפות שרירית, חומצת חלב בדם, צריכת חמצן, ועוד. מדידות אלו מאפשרות קבלת תמונה כוללנית טובה יותר לגבי יכולת הספורטאי כפי שנמדדת בתנאי מעבדה (תנאים מבוקרים) בהשוואה לאלו הנעשים בסביבה הטבעית של הספורטאי.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>